Serwis replik Poligon "Twierdza Dobczyce" Organizacja imprez Forum Klubu
Register  |  Login
20 September, 2020  
Co to jest ASG?

Air Soft Gunsreplikami broni palnej, wykonanymi w skali 1:1 strzelającymi plastikowymi kulkami o średnicy 6mm lub 8mm (te drugie rzadziej spotykane). Kulka wystrzeliwana jest z lufy za pomocą sprężonego powietrza (tłok naciągany mocną sprężyną) lub innego gazu, na odległość nawet do 100 m. Współcześnie na rynku dostępne są repliki większości produkowanej na świecie broni ostrej. W zależności od rodzaju napędu, ASG dzielimy na:  

 

Sprężynowe (nazywane pieszczotliwie „pompkami”) 

Powietrze sprężane jest poprzez ruch tłoka naciąganego sprężyną. Tego typu repliki wymagają ręcznego przeładowania (naciągnięcia sprężyny) po każdym strzale. W tej klasie najczęściej spotyka się różnego rodzaju karabiny snajperskie, czy strzelby pump-action.

 

Gazowe ( potocznie „gaziaki”)

Kulka wystrzeliwana jest z lufy za pomocą specjalnego gazu (Green Gas) lub dwutlenku węgla (CO2). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie jest już konieczne ręczne przeładowanie, ponieważ część gazu (podobnie jak w broni ostrej) kierowana jest na ruch zamka w tył (system BlowBack). Jest to na tyle realistyczne, że podczas strzelania z tego typu replik ma się wręcz wrażenie odrzutu. Po oddaniu ostatniego strzału – tak, jak w ostrych odpowiednikach – zamek zostaje w tylnym położeniu. Gaz ładowany jest w bardzo podobny sposób jak ładowane są zapalniczki lub poprzez kapsułę CO2. Najczęściej spotykanymi przedstawicielami tej klasy są wszelkiego rodzaju repliki broni krótkiej - pistolety.  

 

 A. Zawór zwalniający   B. Kurek   C. Tłoczek Blow Back   D. Cylinder Blow Back   E. Zamek
F. Kulka   G.Lufa   H. Łoże (szkielet)   I. Kulki w magazynku   J. Magazynek  K. Ciekły gaz  L. Zawór napełniający w magazynku  

   

Elektryczne („elektryki”) 

Tutaj silnik elektryczny, poprzez przekładnię zębatą powoduje ruch tłoka i naciągnięcie sprężyny, która po zwolnieniu ruchem powrotnym tłoka gwałtownie spręża powietrze w cylindrze i wystrzeliwuje kulkę.     Repliki elektryczne AEG (air electric guns), to najczęściej różnego rodzaju pistolety maszynowe, subkarabinki czy karabiny maszynowe, które strzelają trybem automatycznym lub półautomatycznym. We współczesnym airsofcie jest to najpopularniejsza i najbardziej skuteczna klasa replik.

 

praca gearbox'a

 

SYSTEM HopUp 

Jest to specjalny system, dzięki któremu wystrzelona z lufy kulka dostaje rotacji wstecznej, co powoduje jej wznoszenie. W efekcie dzięki takiemu rozwiązaniu wydłuża się zasięg strzału repliki. Strzelanie bez ustawionego podkręcania kulki znacznie skraca zasięg, z kolei zbyt mocne podkręcenie kulki będzie skutkowało strzałami "w niebo". Ważne aby ustawić hop-up tak, by kulka utrzymywała jak najdłużej prosty tor lotu. Obecnie prawie wszystkie produkowane repliki są w ten system wyposażone.

 

Tor lotu kulki - HopUp

 

W praktyce wygląda to tak, że każdy karabin wyposażony w HopUp posiada specjalnie wyprofilowaną uszczelkę (w większości replik jest to po prostu gumka naciągana na lufę), która to podkręca kulkę, podnosząc jednocześnie jej tor lotu. Samo podkręcenie zazwyczaj reguluje się za pomocą pokrętła lub suwaka.

 

Budowa hop-up

 

Należy również wspomnieć, że większość replik ASG daje się  dowolnie modyfikować. Podobnie jak w przypadku tuningu samochodów, tak i tu, poprzez wymianę podzespołów na bardziej precyzyjne, wzmocnione czy zmodyfikowane można wpływać na osiągi replik i ich niezawodność. Poprawie mogą ulec między innymi: żywotność, moc, zasięg, celność, szybkostrzelność, poziom hałasu oraz ogólna kultura pracy. Możemy również wpływać na funkcjonalność czy wygląd naszych zabawek dodając do nich np. lunetę, celownik kolimatorowy lub laserowy, oświetlenie taktyczne, tłumik, rączki, uchwyty, pasy nośne itp. Możliwości jest tyle , ile pomysłów, a tych graczom ASG nie brakuje.

 

Zabawa z wykorzystaniem replik ASG nazywa się airsoft i sukcesywnie, już od kilku lat zyskuje coraz większe rzesze zwolenników na całym świecie. W grze może wziąć udział każdy, kto ukończył 16-ty rok życia. Podstawowymi zasadami airsoftu są: uczciwość ( kulka nie pozostawia śladu na ubraniu), rozsądek (w tej grze liczy się przede wszystkim myślenie). Nie ma ograniczeń co do ilości osób biorącej udział w rozgrywkach. Zarówno w Polsce, jak i na świecie organizowane są imprezy (zloty miłośników) liczące kilkaset uczestników. Airsoft główny nacisk kładzie na realizm i jak najdokładniejsze odwzorowanie pola walki. Gracze zakładają na siebie mundury,  buty, kamizelki i osprzęt jakiego nie powstydził by się niejeden zawodowy żołnierz. Podczas rozgrywek obowiązkowa jest ochrona oczu w postaci okularów, gogli czy masek. Gry airsoft toczą się według określonych scenariuszy, niejednokrotnie posiadających rozbudowaną fabułę, tło historyczno-polityczne oraz zadania dla każdej z drużyn.

Print  
Google+