Serwis replik Poligon "Twierdza Dobczyce" Organizacja imprez Forum Klubu
Register  |  Login
20 September, 2020  
Jak tworzyć scenariusze Minimize

Materiał w całości zaczerpnięty ze strony - niestety nie istniejącej już - Toruńskiej Grupy Airsoft Corps. Jest tu wszystko, co jest potrzebne do stworzenia własnego scenariusza.

Stworzenie dobrego scenariusza to wbrew pozorom nie łatwa sztuka. Wymyślenie ciekawej "historyjki" to o wiele za mało! Nierównomierne rozłożenie sił, złe zgranie w czasie, nieodpowiedni teren, jak i zbyt skomplikowane tło i zasady działań mogą być powodem wielu nieporozumień i kłótni, a sukces scenariusza mierzy się przede wszystkim zadowoleniem wszystkich uczestniczących w nim drużyn.

Większość scenariuszy można rozbić na pojedyncze składowe, w których mniej więcej (z różnymi wariantami) chodzi o to samo. To właśnie odpowiednie powiązanie tych mini-scenariuszy decyduje o jakości całości. Dlatego postanowiliśmy je tutaj opisać, oraz podać kilka wskazówek poprawnego ich tworzenia.

Podstawowe typy rozgrywek (mini-scenariusze):

kliknij
szczegóły

przewaga
pozycyjna

przewaga
liczebna

przykładowe
scenariusze

obrona

A

B

obrona obiektu
ochrona konwoju lub VIPa
 linia frontu

atak

B

A

zniszczenie wybranego obiektu
kradzież rekwizytu
pojmanie zakładników
dywersja

zasadzka

C

A,B

partyzantka
przeszkodzenie w spotkaniu
przejęcie obiektu

poszukiwania

-

-

poszukiwanie rekwizytu
zestrzelony pilot

ucieczka

B

B

ucieczka z terytorium wroga

sabotaż

-

B

szpieg
zdrajca
werbunek agenta

A - drużyna, do której zadań odnosi się nazwa mini-scenariusza
B - drużyna przeciwna
C - drużyna nie związaną lub związana pośrednio z A lub B

 

Znając już podstawowe składowe scenariusza możemy przejść do jego budowy. Jeśli rozgrywka jest zaplanowana na małą skalę (czasową i ilości uczestników) aby uzyskać najlepszy efekt wystarczy  połączyć ze sobą maksymalnie 2 typy mini-scenariuszy. Wszystkie poniższe czynności, ze względu na mała komplikacje rozgrywki można określić na miejscu bez zbędnego planowania.

Prawdziwym wyzwaniem są scenariusze tworzone "na zloty", czyli z myślą o konkretnym terenie i liczbie uczestników (powyżej 40). Absolutnym wymogiem jest wcześniejsze rozplanowanie drużyn i terenu, bez tego zapanuje totalny chaos.

Jeśli dzień podzielony jest na kilka scenariuszy niepowiązanych ze sobą, warto z góry określić godziny ich rozpoczęcia, co w znacznym stopniu ułatwi organizację. W przypadku tzw. LARPów i scenariuszy całodniowych nieodzowne staje się wcześniejsze określenie i udostępnienie zasad dodatkowych (leczenie rannych itp.) oraz przygotowanie map terenu z zaznaczonymi punktami strategicznymi, a także naszkicowanie tła scenariusza.

Jeśli twórcy scenariusza także mają brać w nim udział należy przydzielić im neutralne role, w dużej mierze zależne od poczynań reszty zaangażowanych. Pamiętajmy, że tylko oni znają zadania i cele obu drużyn.

Tworzenie scenariusza polega na określeniu i spisaniu poniższych składowych. Najlepsze (ogromne) scenariusze wyznaczają wiele celów strategicznych i pozostawiają samym drużynom dobór środków i czasu ich osiągnięcia.

Podstawowe składniki scenariuszy:

Dodatkowe składniki scenariuszy:

Tak przygotowany scenariusz na pewno ułatwi organizację i przyczyni się do sukcesu imprezy.

Autor: Rezul

Print  
Google+